ד”ר איריס שביט: כיצד נטפל בלקות כתיבה (דיסגרפיה)?

ד”ר איריס שביט: כיצד נטפל בלקות כתיבה (דיסגרפיה)?

מהי לקות כתיבה? לפי דוקטור איריס שביט, לקות כתיבה באה לידי ביטוי בעיקר בשני אופנים. הראשון הוא הפן הצורני (האופן שבו האותיות “מצוירות”), והשני הוא הפן האורתוגרפי קרי שגיאות כתיב גסות, שעולות עד כדי לקות כתיבה.

לגבי הפן הראשון, בימינו, מציאות החיים כמעט ולא דורשת כתיבה בעט ועיפרון, לכאורה מדובר בלקות חסרת משמעות, שהרי ממילא את הטקסט לרוב אנו יוצרים באופן דיגיטלי. מנגד, גם הפן השני של הלקות לכאורה חסר משמעות, היות וכאשר אנו כותבים טקסט במעבדי תמלילים שונים, לרוב יש תיקון שגיאות אוטומטי, וניתן לזהות את הטעויות שלנו. עם זאת, וכפי שיוסבר להלן, בין אם מדובר בלקות צורנית ובין אם מדובר בלקות אורתוגרפית, ממליצה דוקטור איריס שביט על טיפול בלקות, בעיקר על ידי תרגול של כתיבה נכונה, וזאת לטובת התפתחותו התקינה של הילד.

מדוע כתיבה חשובה?

כתיבה מהווה את ביטויו הפיזי של תהליך קוגניטיבי מורכב אשר מתרחש במוחנו. כאשר אנו מזהים פגם כלשהו בתהליך הכתיבה, אנו יכולים להבין שיש כאן פגם כלשהו בתהליך הקוגניטיבי. משום כך, רצוי לטפל בלקות בשלב ההתפתחות הקוגניטיבית של הילדים.

לפי דוקטור איריס שביט, הטיפול בלקות כתיבה נעשה בהתאם לסוג הלקות ממנה סובל הילד. אם מדובר בלקות צורנית, ברוב המקרים מדובר בהפרעה מוטורית, והיא תטופל על ידי ריפוי בעיסוק, על ידי תרגול, על ידי הוספת אימונים הכרוכים בשימוש בקואורדינציה (שחייה למשל) וכדומה. אם מדובר בלקות אורתוגרפית, ניתן לרוב לטפל על ידי קלינאי תקשורת, הוראה מתוקנת וכדומה. טיפול אפשרי נוסף הוא טיפול בעזרת מגנטים עם שורשי מילים למשל: נניח המילה “נסע”, נדגיש את האותיות סמ”ך ועי”ן. במילה “הלך”, נדגיש את העיצורים ה”א וכ”ף. יתכן והטיפול יינתן גם במישורים נוספים שהושפעו מן הלקות, כמו שיפור יכולת ההבעה של הילד ועוד. מכל מקום, חשוב לאבחן את הלקות כמו שצריך, על מנת להעניק לה את הטיפול המתאים.

כתיבת תגובה